Stary kościół w Chotczy Dolnej pow. lipski, woj. mazowieckie

Witajcie. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam miejsce, które kiedyś odwiedziłem ADV-ką i o którym wspomniałem w podsumowaniu sezonu.

Pamiętacie to zdjęcie? Stary kościółek w Chotczy Dolnej.

20150705_121957

Do przyjrzenia się bliżej historii tego miejsca natchnęło mnie  kilka zdjęć, które przypadkiem znalazłem, gdy „zgubiłem się w Internecie”. Pogoda za oknem taka, że do jazdy nie nastraja, a jedynie pozwala na zagłębienie się w historię odwiedzonych w sezonie miejsc. Miejscowość Chotcza Dolna, która w obecnej sytuacji administracyjnej znajduje się w powiecie lipskim, województwie mazowieckim nie była mi wcześniej tak do końca obca, przynajmniej z nazwy. Otóż siostra mojego dziadka, była przez jakiś czas gospodynią księdza w tamtejszej parafii. Sam jednak samej miejscowości nigdy w życiu nie odwiedziłem, aż do ubiegłego roku, gdy znalazła się na jednej z moich motocyklowych tras. Przypomniałem sobie wówczas o starych opowieściach, że były tam dwa kościoły – nowy i stary. Zasięgnąć u źródła niestety dokładnych informacji nie mogłem, gdyż zarówno dziadkowie, jak i wspomniana wcześniej siostra dziadka już od dawna nie żyją (a gdy człowiek jest nastolatkiem, to niestety nie słucha historii poprzednich pokoleń, którą po pewnym czasie, ciekawy „jak to było dawniej” chłonąłby jak gąbka wodę).

Do samej miejscowości wjechałem od południowej strony, jadąc lokalną drogą z Solca nad Wisłą. Pierwsze co zauważyłem, to tablica informacyjna z historią i zdjęciami parafii, a po krótkim wyjeździe z lasu, moim oczom ukazał się kościół. Zrobiłem zdjęcie świątyni, której historia jest również ciekawa.

20150705_122241

Fundamenty pod ten kościół powstały już w 1906 roku. Częściowo wzniesione mury zostały zniszczone podczas pierwszej wojny światowej. Kościół więc mozolnie odbudowano na nowo, pokryto dachówką, przyszła druga wojna światowa i jak można było się spodziewać, znów został zniszczony. Później władza komunistyczna zakazywała budowy kościoła aż do 1974 roku. Dopiero po tym roku dokończono odbudowę kościoła, który służy do dzisiaj.

Jednakże to nie ten kościół był źródłem mojego zainteresowania, a ten stary, którego zdjęcie z moim motocyklem wrzuciłem na samym początku wpisu. Tamten, jak każda zresztą ruina (takie zboczenie, zainteresowanie, a może pasja?), zainteresował mnie od „pierwszego wejrzenia”. Ogrodzony dookoła tymczasowym płotem z siatki leśnej, tablica budowlana. Pomyślałem, że będzie w niedalekiej przyszłości ciekawym zabytkiem do zwiedzania. Sprawdziłem też w Internecie jego historię. Jest tak zawiła i skomplikowana, że zacytuję historię ze strony diecezji radomskiej:

Parafia erygowana była jeszcze przed 1325 r. w okresie początków in­tensywnej kolonizacji dawnej Puszczy Sandomierskiej. Kościół drewniany, wzmiankowany w roku 1440, spłonął w 1743 r. Wtedy to dzierżawca Chotczy Kazimierz Wykowski wybudował w 1744 r. „przy Wiśle”, w innym miejscu niż poprzednio, kościół drewniany na podmurówce dedykowany Świętej Trójcy. Kościół ten spłonął doszczętnie od pioruna 4 sierpnia 1906 r., po­została tylko dzwonnica. Potem została postawiona nowa świątynia i znów zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie w kaplicy „przy Wiśle” dostawiono drewniany barak, przenie­siony z Chotczy Józefów staraniem ks. Bolesława Fochtmana. W miejscu spalonego w 1743 r. pierwotnego kościoła wybudowano prawdopodobnie kilka lat później kaplicę murowaną z ka­mienia. W 1906 r. – po pożarze kościółka „przy Wiśle” – ks. Walenty Lipiec dobudował do niej nawę przednią, tworząc kościół tymczasowy.

Źródło: http://www.diecezja.radom.pl/parafia?&view=parafias&cid%5B%5D=80

Tym bardziej zacząłem szperać z Internecie za zdjęciami, które przybliżyłyby mi ową kaplicę, zwaną starym kościółkiem.

Udało mi się znaleźć zdjęcia wnętrza i to, jak kościółek prezentował się z zewnątrz w 2011 roku.

Zdjęcia wykonał użytkownik forum ostrowiecnr1.pl – zibi, któremu chciałbym podziękować za zgodę na ich udostępnienie.

Prawda, że piękny, nostalgiczny, choć przygnębiający widok? Jednakże z tego co udało mi się wyczytać w różnych miejscach, mój zapał odnośnie odbudowy i zwiedzania był chyba przedwczesny. Udało mi się znaleźć wypowiedź jednej osoby, która pisała, że rozmawiała z proboszczem owej parafii i obiekt ten „umrze” śmiercią naturalną, gdyż nie ma pieniędzy ani na remont, ani na rozbiórkę. Sytuacja patowa. Ciekawi mnie jednak, co w takim razie przedstawiała tablica budowlana znajdująca się na frontowej ścianie, którą możecie zobaczyć na zdjęciu z motocyklem i ogrodzenie z siatki. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy. Póki co przymierzam się do przejażdżki przy sprzyjającej pogodzie, by sprawdzić, co dalej z tym kościółkiem….


Jedna myśl w temacie “Stary kościół w Chotczy Dolnej pow. lipski, woj. mazowieckie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s